بافت شناسی در اینترنت

وبگاههای بافت شناسی

استاد کینگ

بافت شناسی آبی

فیلمهای استاد کراوس

فیلمهای استاد مینارسیک

نوشته ها و فیلمهای آموزشی استاد کاسِسی

میکروسکوپ مجازی دانشگاه میشیگان

*******************************************************************************************************

وبگاه استاد کینگ

استاد “کینگ” وبگاهی دارد که شما را در علم بافت شناسی سیراب می‌کند.

دکتر کینگ استاد تشریح دانشگاه ایلینوی جنوبی است و ظاهراً این سایت را برای استفادۀ دانشجویانش تهیه دیده است.

همۀ مباحث بافت شناسی حیوانی در این وبگاه به خوبی توضیح داده شده است. عکسهای میکروسکوپی با کیفیت عالی در آن پیدا میشود که توضیحات بسیار واضح آن برای هر دانشجویی که بخواهد این علم را بیاموزد ارضا کننده است. اما مهمترین خصوصیت این سایت پختگی نویسندۀ آن است که گذشته از دانش، نشانۀ تجربۀ او در تدریس و ممارستش در این شاخه از علم است. مطالعه مباحثی که در این سابت آمده گذشته از این که اطلاعات نسبتاً کاملی را در اختیار شما قرار میدهد، به شما دیدی کلی و صحیح نیز خواهد داد؛ به شرط آن که جزئیاتی را که گهگاه دکتر کینگ در خلال درسهایش توضیح میدهد را با دقت نظر بخوانید.

بند زیر نشانی سایت دکتر کینگ است.

http://www.siumed.edu/~dking2/index.htm

  – بافت شناسی آبی

این سایت نتیجۀ زحمات آقای “لوتز اسلومیانکا” استاد دانشگاه زوریخ در سوییس است که توسط دانشگاه استرالیای غربی پشتیبانی شده است. او استفاده و تکثیر همۀ محتویات سایتش را برای استفادۀ غیر اقتصادی آزاد کرده و به همین دلیل در بسیاری از سایتهای مربوطه به او ارجاع شده است.

محتویات این سایت اطلاعاتی را در حد متوسط در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. اگر چه هنوز برخی از صفحات این سایت کامل  نشده‌اند اما سایت بسیار شسته رفته‌ای است و برای کسانی که می‌خواهند آموختن بافت شناسی را آغاز کنند بسیار مناسب است زیرا خواننده به راحتی راه خود را در آن می یابد و گیج نمی‌شود. اما قسمتی از این سایت که در مورد “استریولوژی” که مبحث مهمی از مباحث “بافت سنجی” یا “هیستومورفومتری” است بی نظیر است. کسانی که به این مبحث علاقه دارند  می‌توانند از میکروسکوپ مجازی و تمرینات مقدماتیی که در آن است بهره مند شوند.

این بندِ صفحات آموزشی سایت آقای اسلومیانکا است:

 http://www.lab.anhb.uwa.edu.au/mb140/

و این هم قسمتی از این سایت که مربوط به استریولوژی است.

http://lecannabiculteur.free.fr/SITES/UNIV%20W.AUSTRALIA/mb140/scope/stereology/stereint.htm

فیلمهای آموزشی استاد کراوس

همۀ مباحث آموزشی بافت شناسی را استاد دانشگاه میسوری در زیر میکروسکوپ درست مثل یک کلاس عملی آموزشی دانشکده پزشکی به شما آموزش میدهد. در این وبگاه ۳۳ فیلم آموزشی در اختیار شما قرار دارد که همۀ مباحث بافت شناسی را پوشش میدهد. هر یک از این فیلمها یک بافت مشخص را مورد نظر قرار داده و نمونۀ میکروسکوپی مربوط به آن را در زیر میکروسکوپ آموزش میدهد. برخی از این فیلمها تا یک و نیم ساعت طول میکشد و استاد کراوس با حوصله و تأنی همه جای تیغۀ مورد بحث را زیر و بالا میکند و همه اجزاء آن را تشریح میکند. این تأنی ممکن است حوصلۀ شما را سر ببرد. در این صورت باید از فیلمهای کوتاه آموزشی آقای مینارسیک استفاده کنید. اشکال دیگری که فیلمهای کراوس دارد این است که کیفیت فیلمها زیاد خوب نیست و این کیفیت پایین وضوح تصاویری که زیر میکروسکوپ هستند را کاهش داده است. اگر قبلاً هر مبحث را که استاد کراوس نمونه های میکروسکوپی آن را برای شما تدریس میکند نخوانده باشید بعید است بتوانید از درس او استفاده کنید.

 لینکهای فیلمهای او را در این صفحه ملاحظه کنید

http://web.missouri.edu/~krausew/Histology/Videos.html

فیلمهای آموزشی استاد “مینارسیک”

این استاد پاتولوژی آموزش همۀ بافتهای بدن را در حدود یکصد فیلم آموزشی در سایت خود قرار داده. با نگاه کردن به هر فیلم شما در کمتر از ده دقیقه با یکی از بافتهای بدن و آنچه میتوان در زیر میکروسکوپ نوری دید آشنا میشوید. استاد مینارسیک نام این فیلمها را بافت شناسی تفنگ شکاری (شات گان) گذاشته. منظور او از این نامگذاری این است که اولاً به یک ضربت و به فوریت یک بافت را یاد میگیرید. ثانیاً همانطور که تفنگهای شکاری با یک شلیک منطقۀ وسیعی از پیش روی خود را با تعداد زیادی ساچمه پر میکنند، استاد مینارسیک نیز سعی کرده با یک شلیک همۀ آنچه در یک تیغۀ میکروسکوپی وجود دارد در چپ و راست و بالا و پایین پوشش دهد. باید گفت که او در این مورد موفق شده است. فیلمهای او برای دو دسته از دانشجویان بسیار مفید است. اول کسانی که میخواهند به طور کاملا ابتدایی با همۀ بافتهای بدن آشنا شوند. دوم کسانی که در بافت شناسی اطلاعات کافی دارند اما میخواهند یک یا چند یا همۀ بافتهای بدن را دوره کنند. خصوصاً پاتولوژیستها میتوانند از این دوره استفادۀ مناسبی ببرند.

فیلمهای او را میتوانید از اینجا دانلود کنید:

http://www.medicalschoolpathology.com/ShotgunHistology.htm

نوشته ها و فیلمهای آموزشی استاد کاسِسی

استاد کالج دامپزشکی ویرجینیا – مریلند درسهای خود را به صورت مکتوب تحت ۲۹ عنوان به صورتی کاملاً منظم و نسبتاً مفصل با عکسهای مناسب و واضح از بافتهای بدن در اختیار دانشجویان قرار داده است. این مطالب از سایت “بافت شناسی آبی” مفصلتر و از درسهای آقای کینگ سرراست تر است. البته همانطور که روشن است آنچه در این مقالات آموزش داده شده است بافت شناسی عمومی جانوری است و نه بافت شناسی انسانی.

علاوه بر این درسهای مکتوب، فیلمهایی نیز به همراه اسلایدهای کاملا واضح و با کیفیت مناسب که در واقع کلاسهای درس این استاد هستند نیز در همین سایت قابل مشاهده است. فیلمهای آموزشی او منحصر به توضیح مناظر میکروسکوپی بافت مورد بحث نیستند بلکه در واقع یک جلسه درس کامل است. مدت برخی از این ویدئوها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه و برخی از آنها بیش از یک ساعت است.

لینکهای درسهای مکتوب استاد کاسسی به همراه عکسهای آن در اینجا

http://www.vetmed.vt.edu/education/curriculum/vm8054/Labs/labtoc.htm

و لینک فیلمهای آموزشی او به نشانی زیر است.

http://www.vetmed.vt.edu/education/Curriculum/VM8054/PRESENTATIONS/PRESENTATIONSINDEX.htm

میکروسکوپ مجازی دانشگاه میشیگان

در این سایت بیش از ۲۵۰ نمونۀ میکروسکوپی از همۀ بافتهای بدن با کیفیتی بی نظیر قرار گرفته است. بهترین نمونه های میکروسکوپی را میتوانید در این سایت پیدا کنید. در این سایت تصویر هر تیغه به تمامی قابل دستیابی است و شما میتوانید با بزرگنمایی های مختلف هر جای تیغۀ مربوطه را که بخواهید ببینید. استفاده از این سایت بدون استفاده از سرعت بالای اینترنت تقریبا ناممکن است. اما اگر اینترنت با سرعت بالا در اختیار داشته باشید آن را بسیار مفید خواهید یافت. این سایت برای معلمان بافت شناسی ایده آل است.

http://www.med.umich.edu/histology/dmindex.html

– یک وبگاه غنی که حاوی تکنیکهای تهیه بافت عصبی هم هست به زبان روسی.

http://histopathology.narod.ru/

http://histopathology.narod.ru/documents/tissue_nerve_staining.html

سیتولوژی دستگاه عصبی مرکزی

http://www.histopathology.narod.ru/documents/cytology_of_the_cns.html